Ockel Sirius A: kapesní počítač s Windows 10

Kromě standardních produktů zavedených výrobcem mají na výstavě CES místo i nové projekty začínajících společností, takzvané start-upy. V tomto případě jde o zařízení, které si získalo velkou pozornost díky bohatým možnostem využití. Ockel Sirius A představuje kapesní počítač, který si můžete vzít kamkoliv sebou a zároveň dostanete dostatečný výkon, plnohodnotnou konektorovou výbavu i Windows 10.

Na první pohled se zdá, že jde o obyčejný tablet. Takových už s Windows 10 bylo množství a to díky dobrým možnostem dotykového ovládání a dostupnosti úsporných mobilních procesorů od Intelu s dobrou efektivitou. Sirius A ale jde vlastní cestou. Na zadní straně totiž najdeme množství konektorů, jaké nemají ani aktuální notebooky. Konkrétně jde o HDMI, dvojici USB-A 3.0 portů, microSD slot, USB-C a dokonce i gigabitový ethernet nebo SATA konektor. Nebojte se, Ockel nešetřil místem jak Apple a na pravé straně se ukrývá i 3,5mm jack.

Displej s minimálními rámečky zabírající celou přední stranu má neobvykle malou úhlopříčku jen 6 “. S ostrostí obrazu nebude problém díky rozlišení fullHD. I přesto je ale úhlopříčka na plnohodnotné používání systému Windows 10 nedostatečná. Prvky by byly příliš malé a k dispozici je množství běžnějších tabletů s větší úhlopříčkou. Určení zařízení ale míří úplně jinde. Může sloužit jako přehrávač multimédií připojen k domácí televizi, k obsluze inteligentní domácnosti nebo jako kapesní počíta, který nosíte s sebou a v případě potřeby kdekoliv připojíte prostřednictvím HDMI. 6 “displej v tom případě dobře poslouží jako touchpad nebo dotyková klávesnice.

V útrobách se samozřejmě nenašlo místo ani dostatek energie na aktivní chlazení, proto se společnost rozhodla osadit výkonný pasivně chlazený procesor Intel Atom X7 doplněn o 4GB RAM. Pokud by to někomu nestačilo, může sáhnout po verzi Pro s 8GB RAM a navíc licencí na Windows 10 Pro, přičemž běžná verze obsahuje Home edici. Výdrž baterie při těchto rozměrech není žádná sláva. Výrobce udává, že vestavěný akumulátor s kapacitou 3000mAh dokáže zařízení napájet po dobu 3 hodin u přehrávání videa.