Nokia po letech přichází s novým smartphonem

Příchod smartphonů s představením prvního iPhonu od společnosti Apple postupně “zabil” kategorii tradičních tlačítkových mobilních telefonů. Kromě ní ale nástup chytrých telefonů nepřežila ani společnost Nokia. Zdominantního postavení na trhu se zejména podepsáním smlouvy s Microsoftem dostala na poslední místa a nakonec byla nucena prodat celou svou mobilní divizi. Součástí toho byl i zákaz prodeje smartphonů. Ten ale tento rok vypršel, a proto jsme se po letech dočkali novinky s označením Nokia 6.

Nokia tak, jak jsme ji znali v minulosti již neexistuje. Microsoft propustil množství zaměstnanců a z původní společnosti už zůstalo jen minimum. Značku Nokia ale koupilo finské HMD Global a rozhodlo se představit nový smartphone. Proč právě s názvem Nokia 6 můžeme jen hádat. Možná jde o narážku na systém Windows Phone 7, který svým způsobem zapříčinil rozpad společnosti. Každopádně ale smartphone zaujal a zdá se, že jde o zdařilý comeback.

Na povrchu displeje najdeme krycí 2,5D sklo, které je po okrajích zahnuté, což výrazně zlepšuje celkový design. Samotný displej má 5,5 “úhlopříčku, fullHD rozlišení a s největší pravděpodobností využívá technologii IPS. Pod ním najdeme hardwarové tlačítko home s citacemi a dvojici kapacitních tlačítek. Tloušťka zařízení je pouze 7,8mm. Nokia se chlubí zejména kvalitou a způsobem zpracování. Konstrukce je vyrobena z kovu se zajímavou povrchovou úpravou. Podle marketingových informací byla dosažena procesem anodizace, který je použit například i u iPhone 7.

klad hardwarové výbavy tvoří procesor Snapdragon 430 a až 4GB operační paměti. Potěší i kapacita úložiště 64GB s možností rozšíření o microSD karty, přičemž je slot zároveň hybridní, což znamená, že mu problém nebude dělat ani sekundární SIM-karta. Potěšující zprávou je přítomnost nejnovějšího Androidu 7, který má zatím ve svých zařízeních jen minimum výrobců. Baterie má dostatečnou kapacitu 3000mAh. Fotografické nadšence může ke koupi přesvědčit i 16MPx fotoaparát a přední 8MPx kamera. Nokia 6 je vybavena stereo reproduktory pro co nejlepší zvukový zážitek.

Pokud jste se těšili, že budete patřit mezi první majitele, zklameme Vás. Nokia 6 bude totiž zpočátku dostupná pouze na čínském trhu, a to za 245dolarů. U nás se objeví až později, pravděpodobně ve 3Q roku 2017.