Před deseti lety byl představen první iPhone. K selhání chybělo málo

Někomu se může zdát, že první iPhone od firmy Apple byl představen teprve nedávno, ale když se podíváme na kalendář zjistíme, že od té doby uběhlo už neuvěřitelných 10 let. Převratná novinka, která se dá považovat za zakladatele kategorie smartphonů však neměla daleko od fatálního selhání. Prezentace, na které byl iPhone 2G představen se těm, kteří ji viděli vryla do paměti jako dechberoucí. K fatálnímu selhání však chybělo jen málo.

Portál 9to5Mac přinesl zajímavé informace o tom, co předcházelo představení nového iPhonu. Kromě toho co už dávno víme však vyšla na povrch i řada zajímavých skutečností. První iPhone byl připravován již roky před jeho oficiálním představením. Předcházel mu celkový průzkum trhu a na finálním produktu pracovalo hned několik týmů, z toho každý vyvíjel svůj prototyp. Jedním z nich byl i prototyp založený na stylu iPodu s možností vstupu prostřednictvím clickwheel.

Od nápadu se ale naštěstí upustilo a Steve Jobs dal zelenou projektu, který si pod pojmem iPhone představoval, velký dotykový mobil z budoucnosti, jaký je pro nás dnes už běžný. Vývoj byl rozdělen do samostatných oddělení, protože vedení Apple kladlo nesmírný důraz na utajování. I díky tomu nikdo z veřejnosti až do posledního momentu nic nevěděl. Vzhled a konstrukci navrhovali designéři a prostředí iOS designoval grafický tým na základě kódu, který obdržel od programátorů. Jelikož komunikace mezi jednotlivými odděleními byla minimální, finální produkt před představením nebyl až tak finální ani jeho displej nebyl moc dobrý.

den před konferencí Steve Jobs nedovolil odejít z Moscone West žádným zaměstnancům. To bylo místo, kde se první iPhone vyvíjel. V budově museli spát a prožívat a to bez jakékoliv možnosti komunikace s vnějším světem. Používání vlastních mobilů nebo jiných komunikátorů bylo přísně zakázáno. Týden byl ale příliš málo času na sestavení finálního zařízení z množství informací od oddělených týmů. Velký problém byl i v dodání dostatečného množství 3G modulů a podpory od operátora AT & T, proto se nakonec rozhodlo, že iPhone bude podporovat pouze 2G sítě.

Jak se ukázalo, operační systém nebylo vůbec jednoduché dovést k dokonalosti. Datum konference však vedení dýchal na záda a pozvánky na ni byly rozeslány, takže Apple si nemohl dovolit ji zrušit. Systém pořád padal a iPhone se restartuje. Nakonec se ale podařilo nalézt takzvanou “Zlatou cestu”. Šlo o to, že pokud se aplikace otevíraly v určitém pořadí, systém nespadl. Problém se ztrátou signálu vyřešila skrytá anténa od AT & T umístěna v zákulisí. Softwarové úpravy zajistili, aby ukazatel baterie ukazoval vždy 100%.

Jak víme, Applu nakonec celá prezentace vyšla přesně tak jako měla a do oficiálního představení se podařilo všechny “mouchy” vychytat. Zajímavé bylo i vyjádření Stevea Jobse o přidání aplikací třetích stran. Pro své služby prý mají použití možnosti prohlížeče Safari. Lidé prý nechtějí iPhone plný aplikací.