Co přinese Touch Bar novým Macům?
S dotykovým displejem jsme se u výrobků společnosti Apple mohli setkat pouze v případě, že šlo o mobilní zařízení se systémem iOS nebo watchOS. Po nedávném představení nového MacBooku Pro se to ale změnilo a dotykově můžete atypickým způsobem ovládat i svůj Mac. Co znamená příchod nového Touch Baru v praxi?
Apple představením prvního iPhonu oživil roky mrtvou dotykovou technologii, o kterou až do té doby nebyl zájem. Později multitouch rozšířil i na větší zařízení při uvedení prvního iPadu. Od té doby ale měla tato technologie výsadu u mobilních zařízení a u počítačů jsme se s ní nesetkali. To samozřejmě neplatí o konkurenci. Konvertibilní a hybridní notebooky nebo AIO desktopy s dotykovou obrazovkou jsou představovány každý rok. Dotek je ale na počítačích něco, za co se připlácí, a to i přesto, že v praxi ho uživatelé používají jen minimálně. Počítač totiž neslouží jen ke konzumaci obsahu, ale i na jeho tvorbu. A při ní se vyžaduje určitá přesnost. Dotykové ovládání je při takových činnostech nepohodlné, nepřesné a navíc “špiní” displej otisky prstů. Macy tedy jdou vlastní cestou a Touch Bar jednoduše nahradila poslední řada FN kláves.
Jak Touch Bar usnadní práci?
Staří majitelé Maců byli zvyklí, že na poslední linii kláves najdou rychlé nastavení zvuku, jasu displeje a další ovládací prvky systému. Touch Bar jim tuto možnost ponechává a výjimkou není ani tlačítko Escape. To je vždy přítomné na levé straně přesně jak jsme byli zvyklí. Ostatní tlačítka se ale schovávají v nabídce na pravé straně, přičemž jsou přístupné v případě, že je potřebujeme. Pokud se zamyslíme, dává to smysl. Jas nenastává pořád a totéž platí i o zvuku. Když to ale budeme potřebovat udělat, bude to i tak dostupné jedním klikem. Kromě toho jsou všechny tyto funkce dostupné i na vrchní liště v systému a zbytečné zabírání místa na klávesnici nedávalo smysl.
Namísto nich totiž při práci potěší doplňkové služby. A na Macu od společnosti Apple o ně opravdu nebude nouze, protože budou důkladně propojeny se systémem samotným, ale také s novými aplikacemi. Nechybí tedy integrace do Photoshopu, nebo nástroje pro střih videí nebo úpravu hudby. Touch Bar může sloužit i na přepínání karet v Safari a při práci s textem se na něm okamžitě zobrazí rychlé volby jako vystřihnout, vložit apod.
Dotykový displej jen na MacBooku?
Očekávali jste na Hello Eventu i představení klávesnice či jiného příslušenství pro Mac Pro, či iMacy od firmy Apple? Pak jste asi byli zklamáni. Opravdu ale zůstane Touch Bar jen výsadou MacBooku? S největší pravděpodobností ne. I přesto, že se ukázalo, že ho spolu s Touch ID napájí čip podobný známé “T1 – ce”, kterou známe z hodinek Apple Watch, základ této technologie není hardwarový. Přesvědčily o tom i vývojáři, kterým se podařilo otevřít Touch Bar i na displeji Macu, či dokonce na připojeném iPadu. To znamená, že bychom se již brzy mohli dočkat oficiální klávesnice s Touch Barem od Apple a možná i neoficiálního řešení od třetí strany. Pokud vlastníte Mac a případně i iPad, Touch Bar si můžete již nyní vyzkoušet a pokud chcete i trvale používat.