Druhy dotykových displejů
V minulosti jsme si mohli všimnout vývoje displejů hlavně co se týče počtu zobrazených barev. V tomto směru nezáleželo na tom, zda vlastníte mobilní telefon z dílny firmy Nokia nebo Sony Xperia . Vzpomínáte si? Nejdříve byly dostupné mobilní telefony s černobílým displejem, pak s displejem zobrazujícím 4096 barev, později 65 536 barev. Dnes patří ke standardu zobrazování až 16 milionů barev. Ve světě technologií prostě platí, že pokrok můžeme sledovat v nabídce stále lepších zařízení.
Jelikož stále více lidí má v oblibě pravidelné používání dotykových displejů, považujeme za důležité čtenáře seznámit s druhy dotykových displejů. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že mezi nimi rozdíl není, opak je pravdou. Více výrobců, ať už LG nebo Huawei sází při výrobě svých smartphonů různé druhy dotykových displejů. Laický uživatel jistě velmi dobře ví, že při používání zejména starších smartphonů bylo nutné provést silnější dotek. Právě zde si lze všimnout rozdílné druhy dotykových displejů.
Prvním druhem dotykového displeje je tzv. odporový dotykový displej. Obsahuje ho například starší smarthone Nokia 305 a při dnešních smartphonech se s ním setkáváme stále méně. Jeho vrchní část je pokryta pohyblivou kovovou vrstvou. Pod ní se nachází pevná vodivá spodní část. Mezi nimi je umístěna tenká vzduchová vrstva. V okamžiku, kdy se dotknete displeje, vrchní část se mírně prohne, čímž se dotkne spodní vrstvy a na daném místě dojde k mírné aktivaci elektrického proudu. Tento typ dotykového displeje můžete ovládat prstem nebo jakýmkoli jiným mírně ostrým předmětem, například speciálním perem na dotykové displeje.
Druhý typ dotykového displeje, tzv. kapacitní je ve srovnání s odporovým dotykovým displejem citlivější na dotek. Princip fungování tohoto dotykového displeje je velmi jednoduchý. Jeho horní část obsahuje speciální vodivou vrstvu. Při dotyku dojde ke vzniku specifického elektrického proudu na okraji displeje a vodivou rukou. Tento druh dotykového displeje v převážné míře využívá společnost Apple při výrobě svých populárních přístrojů. Velkým plusem tohoto dotykového displeje je skutečnost, že reaguje na citlivý dotek, proto na něj není třeba tlačit tak silně jako v případě odporového dotykového displeje. Ohebnost dotykových displejů budoucích smarthonov je zaručena díky kombinaci použití speciální ohebné konstrukce a tohoto typu dotykového displeje.